Zakup konkretnego aparatu cyfrowego to zaledwie połowa sukcesu. Druga to odpowiednie korzystanie z niego i należyta dbałość o sprzęt. Nie chodzi tu rzecz jasna tylko o same aparaty kompaktowe czy tanie lustrzanki , ale także nieco bardziej profesjonalne urządzenia. Jednym z elementów, na które warto zwracać uwagę, a także odpowiednio zadbać jest akumulator do aparatu cyfrowego.

Akumulator do aparatów cyfrowych

Dużo aparatów cyfrowych w sklepach internetowych jest zasilane za pomocą akumulatorków.

Ich wygląd i typ może być różny. Spotykamy bowiem powszechnie rozwiązanie dedykowane typowo dla konkretnych urządzeń, ale i klasyczne „paluszki”, które znamy ze sklepowych wystaw.

Jednak bez względu na to, jaki typ akumulatorków do aparatu cyfrowego  weźmiemy pod uwagę, warto znać podstawowe zasady obchodzenia się z nimi. Wpływa to bezpośrednio na ich żywotność, ale i bezpieczeństwo naszego ukochanego sprzętu fotograficznego.

Co zatem warto wiedzieć w tym temacie?

Znane dziś na rynku technologicznym akumulatorki to przede wszystkim te niklowo-wodorkowe oraz litowo-jonowe. Bez względu na typ akumulatora, w który wyposażone są nasze aparaty cyfrowe online, konieczne jest ich sformatowanie, na samym początku ich użytkowania.

 

akumulator do aparatu

\

Formatowanie akumulatorów do aparatów cyfrowych

Formatowanie akumulatora do aparatu cyfrowego to nic innego jak całkowite jego rozładowanie, a następnie ładowanie przez kolejne 12 godzin. Najlepiej powtórzyć ten proces kilkukrotnie.

W przypadku akumulatorów litowo-jonowych, które stanowią istny trzon urządzeń elektronicznych nie należy przy kolejnych ładowaniach czekać do całkowitego rozładowania. Bywają sytuacje, w których przerwanie ładowania jest zwyczajnie konieczne.

Akumulatory typu Ni-Mh ładujemy natomiast dopiero wtedy, gdy te całkowicie się rozładują. Postępujemy tak za każdym jednym razem.

W przypadku tego typu akumulatorów nie powinno się ich lekko doładowywać. Głównie ze względu na zmniejszenie ich trwałości.

Każde ładowanie powinno być przeprowadzone do końca.

Bez względu na to czy wybierzemy tanie lustrzanki w sklepie, czy droższe lustrzanki Canon lub Nikon, ich akumulatory nie będą się specjalnie różnić – może oprócz pojemności określanej w mAh.

W związku z tym proces ładowania będzie przebiegać bardzo podobnie i skupiać się przede wszystkim na odpowiednim postępowaniu na początku użytkowania i późniejszych, cyklicznych ładowań akumulatorów