Fotografia cyfrowa, w odróżnieniu od tej tradycyjnej, utrwalany obraz zapamiętuje w formie cyfrowej. Przy użyciu fotografii analogowej mieliśmy do czynienia z zapisywaniem informacji na nośniku światłoczułym. Zdjęcia cyfrowe przeniosły fotografię na wyższy poziom.

Do wykonywania zdjęć w formie cyfrowej powszechnie służy aparat cyfrowy. Z uwagi na ich użyteczność, możliwości i niemal niczym nieograniczoną funkcjonalność, w ostatnich latach skutecznie wyparły z rynku klasyczne aparaty analogowe.

Co odróżnia aparat cyfrowy od aparatu tradycyjnego

Odmienna konstrukcja, którą charakteryzują się aparaty cyfrowe dostępne w sklepie internetowym techsat24.pl sprawia, że wykonywanie fotografii jest nie tylko łatwe, ale i bardzo przyjemne.

Rejestracja obrazu za pomocą aparatów cyfrowych polega na zapisaniu go w postaci cyfrowej, czyli tak zwanej mapy bitowej. Dane zarejestrowanego obrazu mogą być zapisane w jednym z powszechnie znanych formatów graficznych – JPEG, TIFF, czy RAW. Poszczególne formaty różnią się wzajemnie pod względem swojej jakości.

Niektóre można swobodnie powiększać bez większej utraty jakości obrazu. Inne tą jakość tracą.

 

aparat cyfrowy Canon

 

Karty pamięci do aparatów cyfrowych

Aparaty cyfrowe dostępne w sklepach online zapisują informacje w podobny sposób jak tradycyjne komputery. Nośnik danych w aparatach cyfrowych stanowią karty pamięci. W zależności od swojej pojemności mogą one zapisać określoną liczbę fotografii – oczywiście wpływ na zapisaną ilość ma także format zdjęcia oraz jego jakość (zgodna z ustawieniami użytkownika).

Tak czy inaczej w aparatach cyfrowych znacznie więcej zdjęć niż na popularnych niegdyś błonach fotograficznych. Aparaty cyfrowe, a zwłaszcza te droższe to urządzenia złożone. Chodzi w tym wypadku przede wszystkim o samą funkcjonalność tego typu urządzeń, ale i przeznaczenie.

Lustrzanki cyfrowe Canon i Nikon

Część aparatów przeznaczona jest głównie dla amatorów, którzy wykonują najczęściej zdjęcia hobbystycznie, bez większego nacisku na ich wyjątkową jakość. Istnieje także grupa produktów, które produkuje się z myślą o osobach, dla których jakość zdjęcia oraz same możliwości to najważniejsze kryteria przy zakupie sprzętu fotograficznego. O jakich aparatach mowa? Mogą to być zarówno lustrzanki Canon, jak i lustrzanki Nikon – zależności od preferencji i upodobań.

Mogą one służyć dla domowego fotografa jak i dla profesjonalisty wykonującego zdjęcia 360 stopni.