Gdy chodzi o karty pamięci do aparatów cyfrowych w kwestii tej można się nieco pogubić. Jest kilka różnych formatów kart pamięci wzajemnie do siebie nie pasujących, o różnej prędkości a co za tym idzie również klasie.

Dotyczy to nie tylko mniej zaawansowanych użytkowników, ale także i tych bardziej obeznanych w temacie fotografii cyfrowej.

Jakie karty pamięci do aparatu cyfrowego?

Kart pamięci na rynku jest mnóstwo. Na całe szczęście zdecydowana większość aparatów cyfrowych używa kilku najpopularniejszych rodzajów kart pamięci.

karty pamięci do aparatu

Mowa o formacie Secure Digital  SD, SDHC, SDXC oraz bardziej zaawansowanego formatu kart CF. W praktyce wybór ogranicza się zatem do dwóch głównych typów kart – pierwsze trzy stanowią bowiem różne wersje tego samego modelu.

Podczas wyboru karty pamięci, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić …jakiej karty pamięci potrzebujemy.

W tym celu należy zerknąć na wejściowe gniazdo karty w aparacie. Wszystkie aparaty cyfrowe sklep powinny posiadać odpowiednie oznaczenie informujące o typie używanej karty.

Aparaty cyfrowe wyposażone w karty CF to stosunkowo stare rozwiązanie. Dość duże rozmiary sprawiają, że ten typ kart posiadają przeważnie lustrzanki Canon sklep, lustrzanki Nikon sklep etc., które jak wiadomo są znacznie większe niż aparaty kompaktowe.

Znaczenie dla ich popularności ma także ich wyjątkowa solidność i trwałość.

Jeśli jeszcze nie wiesz jaką karte i jaki aparat cyfrowy kupić sprawdź tutaj .

Karty pamięci SD i SDHC

Karty SD to niegdyś popularne rozwiązanie, dziś już odchodzące do lamusa – głównie za sprawą małej pojemności (2GB).

Godnym następcą są karty SDHC, które oferują pojemność rzędu 4-32GB. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, można je spotkać w kilku wersjach wielkościowych – SDHC, miniSDHC oraz microSDHC.

Ostatnie z rodziny – karty SDXC to najdoskonalszy typ kart pamięci jeśli idzie o jej wielkość. W tym wypadku pojemność, którą będą posiadały aparaty cyfrowe online zaczyna się od 32GB. Górna granica to …2TB (terabajty).

Nie ulega wątpliwości, że zakupowana karta pamięci do aparatu powinna odznaczać się sporą pojemnością. Niektóre nowoczesne lustrzanki cyfrowe pozwalają kręcić filmy w Full HD, co jak wiadomo wiąże się z zajmowaniem odpowiednio dużej powierzchni pamięci.

Szacuje się, że jedna minuta filmu w Full HD to od 250 do 350MB. Drugi element, który warto wziąć pod uwagę to prędkość karty. Większa pojemność to więcej danych, których zgranie w standardowych warunkach prędkościowych kart znanych sprzed kilku lat byłoby wyjątkowo czasochłonne.

Dlatego też warto wybierać karty pamięci, które pozwolą realnie zaoszczędzić cenny czas.