Lustrzanka cyfrowa daje nam szansę podpięcia dowolny obiektywu na stosowną okazję.
Czyli przykładowo: chcemy robić zdjęcia dzikich zwierząt, podpinamy obiektyw o długiej ogniskowej, który
opierając się o statyw pozwoli nam zrobić ostre i jasne zdjęcie z bardzo dalekiej odległości.

Szczególny emfazę stawiamy tutaj na słowo dobrej jakości i jasne, gdyż jak wiadomo każdy aparat, nawet ten najtańszy zarejestruje zdjęcie na dużą odległość.
Z pewnością będzie ono na pewno nieostre i zazwyczaj słabej jakości i kontrastu.

Dzięki aparatowi z wymienną optyką, możemy zastosować dowolny obiektyw, nawet ten innego producenta niż aparat. Oczywiście tutaj ograniczy nas tylko zasobność portfela – gdyż  dobre obiektywy zaczynają się w cenach od kilkuset do  kilkudziesięciu tysięcy za sztukę.
Dlatego wielu szczególnie tych początkujących fotoamatorów  wykorzystuje te kitowe, a przez to tanie obiektywy załączone przez producentów do  zestawu.

Dwa otrzymywane najczęściej z nich to 18 – 55 mm, najtańszy z dostępnych na rynku aparatów, oraz zdecydowanie bardziej uniwersalny 18 –  105 mm, który możemy z pewnością polecić już nawet bardziej wtajemniczonym adeptom fotografii.

Czy kupić lustrzankę cyfrową przykładowe ceny

Jeśli więc chodzi o dalsze koszty to zakup lustrzanki cyfrowej nigdy nie będzie tanim rozwiązaniem.

Praktycznie większość dobrych aparat cyfrowy typu multi  zoom będzie zazwyczaj robić lepsze zdjęcia przy pomocy wbudowanego w urządzenie obiektywu.
A to z powodu że obiektyw kompaktu jest bardzo uniwersalny – sprawdzi się zarówno przy zdjęciach przyrody, w plenerze jak i w ciemniejszych miejscach. Natomiast ten obiektyw dołączany do zestawu z lustrzanką cyfrową z samej zasady nie jest i nigdy nie będzie tak uniwersalny. Jego zastosowanie jest mocno ograniczone.
Chcąc je poszerzyć trzeba zainwestować w dodatkowe obiektywy.

Jeśli stwierdzasz że nie będziesz miał pieniędzy na dalszą inwestycję w sprzęt, chęci i  czasu, zakładasz że wystarczy Ci obiektyw standardowy – nie kupuj lustrzanki.
Zamiast inwestować w tak zaawansowany aparat jak lustrzanka cyfrowa lepiej kup zwykłą cyfrówkę lub nawet droższą „małpkę” – dajemy gwarancję że lepiej na tym wyjdziesz, gdyż zdjęcia będą po prostu lepsze a całą inwestycja w sprzęt tańsza.