Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego aparatu cyfrowego jest jego obiektyw. Dlaczego? To właśnie przez obiektyw musi przejść światło nim obraz zostanie na stałe zarejestrowany w postaci zdjęcia. Jakość optyki – a konkretnie obiektywu, ma więc kluczowe znaczenie dla jakości wykonywanych fotografii.

Jaki obiektyw warto wybrać do swojej lustrzanki cyfrowej?

Obiektyw do lustrzanki cyfrowej

W przypadku aparatów kompaktowych, kwestia obiektywu rozwiązuje się sama, bowiem producent z góry narzucił nam konkretny model, z którym musimy sobie radzić. Sprawa nabiera znaczenie, kiedy weźmiemy pod uwagę aparaty cyfrowe sklep, typu „lustrzanka”.

Bez względu na to, czy wybierzemy lustrzanki Nikon dostępne w sklepie internetowym, czy równie popularne na rynku lustrzanki Canon , pole manewru w zakresie wyboru obiektywów jest ogromne.

Pierwszym elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę podczas kupna obiektywu są jego cechy optyczne. W tym zakresie kluczowe są takie parametry jak zakres ogniskowych i powiązane z nim kąty widzenia oraz jasność. To właśnie od tych parametrów w największym stopniu zależy to czy wybrany obiektyw będzie szerokokątny, czy będzie teleobiektywem.

obiektyw do lustrzanki

 

Mocowanie obiektywu do lustrzanki cyfrowej

Korpusy lustrzanek cyfrowych , które korzystają z wymiennych obiektywów posiadają bardzo różne mocowania, w zależności od producenta oraz konkretnego modelu. Celem mocowań jest zapewnienie mechanicznego połączenia pomiędzy lustrzanką a obiektywem. Aktualnie na rynku dostępne jest kilka rozwiązań mocowania obiektywów: Poniżej podajemy rodzaje mocowań używanych w lustrzankach cyfrowych.

Canon – EF, EF-S
Nikon, Fujifilm – F
Olympus, Panasonic, Leica – System 4/3
Pentax, Samsung – Pentax K, KAF, KAF2
Sony – α (Alfa), Konica-Minolta
Sigma – Sigma

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest także napęd układu automatycznego nastawiania ostrości obrazu, jak również system jego stabilizacji. System stabilizacji obrazu ma gwarantować, że wykonywane zdjęcia będą nieporuszone i ostre.

Z kolei napęd układu automatycznego nastawiania ostrości decyduje o tym, jak szybko i na ile precyzyjnie będzie działać tzw. autofokus. Szukając odpowiedniego obiektywu do swojego sprzętu fotograficznego, warto także zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i akcesoria do aparatów cyfrowych.

Obiektywy do aparatów – lustrzanek cyfrowych to dosyć szeroki gatunek produktów. Jeśli zamierzamy się bawić w fotografię w nieco bardziej profesjonalny sposób, z pewnością przyda się więcej niż jeden obiektyw.

W zestawie obiektywów, które mogą spełnić wymagania konkretnego użytkownika z pewnością znajdzie się miejsce dla obiektywów szerokokątnych, standardowych, o ekwiwalencie 35-80mm, teleobiektywu, czy super teleobiektywów.

Każdy ma inną funkcję i jednocześnie jest niezastąpiony przy wykonywaniu określonego typu fotografii.