Jeśli nie należysz do grona komputerowych maniaków, a właśnie masz zamiar kupić tablet, z pewnością zastanawiasz się jak powinna wyglądać jego specyfikacja techniczna. Podobnie jak w przypadku innych nowoczesnych urządzeń elektronicznych, główną „siłą napędową” tabletu i jednym z najważniejszych podzespołów jest procesor. Procesory do tabletów – co warto o nich wiedzieć podczas wybierania urządzenia?

Wniosek , który możemy postawić po wykonaniu porównania procesorów dostępnych w tabletach jest prosty: nie musimy się przejmować nazwą producenta procesora. O wiele cenniejszą informacją będą dla nas doniesienia na temat płynności działania całego urządzenia.

Procesory do tabletów – ilość rdzeni i częstotliwość taktowania

Kluczowe znaczenie dla wydajności procesora ma to, z jak wielu rdzeni się składa oraz z jak dużą częstotliwością taktuje. W specyfikacji technicznej często procesor jest opisany jako „dual-core” albo „quad-core” czy też „quadro”. To pierwsze wyrażenie oczywiście oznacza dwa rdzenie, a drugie i trzecie – procesor czterordzeniowy. Większa ilość rdzeni to oczywiście szybszy, ale także droższy tablet. Warto dodać, że aktualnie niektórzy producenci przymierzają się do wypuszczenia na rynek jednostek sześcio rdzeniowych. Prędkość taktowania jest natomiast określona w GHz. Im wyższa liczba GHz, tym wydajniejszy procesor.

Co jeszcze ma wpływ na prędkość działania tabletu?

Procesory do tabletów mają kluczowe znaczenie dla prędkości działania urządzenia, ale nie są jedynym podzespołem mającym wpływ na to, jak płynnie będą chodzić gry lub jak szybko uruchomią się kolejne programy. Ważny jest tutaj także zastosowany układ graficzny (czyli tzw. GPU), szybkość pamięci stałej tabletu czy ilość i prędkość pamięci operacyjnej RAM. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze szukanie recenzji i testów wydajności całego urządzenia, a nie skupianie się na wydajności samego procesora.