Czym tak naprawdę jest smartfon? To przenośnie urządzenie mobilne, które łączy w sobie funkcje zarówno tradycyjnego telefonu jak i kieszonkowego komputera osobistego. Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90tych. Obecnie urządzeń tych można używać nie tylko w podstawowych celach jakimi jest nawiązywanie połączeń i wysyłanie wiadomości tekstowych.

Poza możliwościami jakie oferują najprymitywniejsze telefony komórkowe, smartfony umożliwiają również wysyłanie i odbierania poczty elektronicznej, przeglądanie zasobów internetowych, do których dostęp jest zapewniony praktycznie wszędzie i o każdej porze. Poza tym smartfon to urządzenie, które posiada aparat fotograficzny, niejednokrotnie dający większe możliwości pod względem edycji zdjęć niż tradycyjny aparat, poza tym umożliwia wykonywanie zdjęć o wysokiej jakości. Smarftonem można także nagrywać filmy wideo oraz prowadzić wideokonferencje.
Smartfony dają właściwie nieograniczone możliwości. Mnóstwo programów oraz aplikacji, które służą nie tylko do rozrywki ale i bardzo często wykorzystywane są nawet przez biznesmanów. W nowszych modelach można zarządzać osobistymi informacjami, korzystać także z pakietów zawierających rozmaite dokumenty biurowe w różnych formatach.

To szereg opcji, z których skorzysta każdy, kto liczy na dobrą jakość filmową na małym ekranie, wysoką jakość dźwięku czy też wykonywanych zdjęć, korzystanie z wciągających gier czy też jeśli istnieje potrzeba stworzenia profesjonalnej prezentacji. Większość modeli posiada także nawigację GPS, która pozwoli bez straty czasu na szukanie, dotrzeć do miejsca przeznaczenia. To również stały kontakt ze znajomymi, dzięki możliwości stałego dostępu do portali społecznościowych.
Smartfon to mały komputer, który mieści się w kieszeni spodni czy małej damskiej torebce. Jest z użytkownikiem zawsze i wszędzie i pozwala na wykorzystanie go na różne sposoby, w zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji.