Jakie wielkości ekranów mają tablety?

Tablety dostępne na rynku mają aktualnie 3 różne wielkości ekranów:

  • tablety z ekranem 7 cali  w większości tanie i popularne tablety Goclever , Pentagram czy Overmax , ale także najtańsze modele kultowego Samsunga Galaxy T210 czy Lenovo A 1000
  • tablety z ekranem 7,9 cala np. tablet Apple Ipad Mini , tablet Samsung Galaxy T310 czy cała nowa seria tabletów Goclever Quantum
  • droższe modele – tablety z ekranem 10 cali np: Apple Ipad , tablet Samsung Galaxy P5110 czy popularne tablety Goclever R 104, R106 oraz te wyposażone w ekran 9,7 cala jak  A 971, czy R 974

 Tablet z ekranem 7 cali czy 10 cali co kupić?

Jaka powinna być optymalna wielkość ekranu tabletu ? To zależy od jego zastosowania. Większy ekran  jest w stanie zapewnić zdecydowanie wyższy  komfort pracy z urządzeniem. Mówiąc o dużym ekranie w tablecie mamy na myśli wyłącznie tablety, których przekątna ekranu przekracza 9 cali. To właśnie takie ekrany są stosowane w urządzeniach z najwyższej półki. Chlubnym wyjątkiem od tej reguły jest najnowszy tablet Apple Ipad mini, którego niespełna 8 calowy ekran z zastosowaną technologią Retina nie odbiega od tych najlepszych. I to zarówno pod kątem jakości wyświetlanego obrazu, czy to komfortu obsługi.

Jedno jest pewne – odpowiednio dobrana wielkość ekranu tabletu, w sposób zasadniczy wpływa na komfort pracy. Na większym ekranie znacznie lepiej pracuje się z funkcją wielo dotyku. Duży ekran jest zwyczajnie bardziej wygodny i komfortowy dla użytkownika natomiast zdecydowanie zwiększa rozmiary i wagę samego urządzenia.

Z drugiej strony, mniejszy ekran to ogólnie, mniejsza wielkość całego urządzenia i większa jego mobilność. Te małe tabletu mają już na rynku nowego mocnego rywala w postaci smartfonów, których ekrany potrafią już osiągać przekątne do 6 cali.

Optymalna wielkość ekranu tableta

O doborze optymalnej wielkości ekranu tableta powinno zadecydować jego przeznaczenie i codzienne zastosowanie. Właśnie tymi kryteriami najlepiej się kierować podczas kupowania urządzenia. Optymalna wielkość dla każdego może oznaczać coś innego i inne elementy będą determinować konkretny wybór.

Osoby, które chcą na tablecie  oglądać filmy, zdjęcia lub wykonywać pracę , powinny zdecydować się na  tablet z ekranem o przekątnej 9,7 lub 10 cali – np. popularne ostatnio tablety Lenovo S6000 czy Samsung Galaxy P5210. Praca na nich  coraz bardziej zbliża się komfortem  do klasycznych komputerów przenośnych – a niekiedy już teraz przewyższają je funkcjonalnością.

Dla osób ceniących mobilność i łatwy dostęp to właśnie tablet z ekranem 7 cali będzie najpopularniejszym wyborem.