Fotografia produktowa 3D prezentująca fotografowany obiekt w trójwymiarze to obecnie najnowocześniejszy sposób na multimedialną prezentację oferowanych produktów. Zaletą tego typu rozwiązania jest przede wszystkim możliwość zajrzenia przez użytkownika dosłownie w każdy zakamarek przedmiotu. Dodatkowo funkcja przybliżania i obracania w dowolnym kierunku przedmiotu to z kolei szansa dostrzeżenia każdego, nawet najmniejszego detalu.

W jaki sposób wykonuje się zdjęcia 3D?

W celu otrzymania efektownej fotografii produktowej  3D można wykorzystywać różne urządzenia.

Fotografia 3D  jest możliwa do wykonania przy wykorzystaniu mini studia fotograficznego z funkcją automatycznego wycinania tła, Packshotów automatycznych, czy specjalnych zestawów automatycznych platform sterowanych za pomocą komputera , na których umieszcza się fotografowane elementy.

Dodatkowo uzupełnieniem całości jest system specjalizowanego oświetlenia zintegrowanego z systemem tła dla przedmiotu. Sama platforma sprzężona jest za pośrednictwem komputera z aparatem fotograficznym wykonującym serię 24 – 48 zdjęć. Taka seria wystarczy do wykonania prezentacji 360 stopni. Jeśli myślimy o pełnej prezentacji 3D musimy wykonać minimum 3-4 takie serie z różnych ujęć przedmiotu najlepiej przy pomocy statywu łukowego.

zdjęcia 3d

Z uwagi na to, że sprzęt wymagany do tego rodzaju fotografii ani nie jest tani, ani prosty najlepiej jest zlecić wykonanie zdjęcia 3D wykwalifikowanej, takiej jak nasza firmie, posiadającej odpowiedniej jakości sprzęt i doświadczenie w podobnych pracach.

Fotografia produktowa 3D jak ją umieścić w internecie

Uzyskane zdjęcia 3D produktu można zmontować przy pomocy stosownego oprogramowania w komputerze dzięki czemu otrzymujemy swoistą interaktywną animację, czy też prezentację w 3D, która następnie może być wykorzystana w sklepach internetowych, na aukcjach serwisów aukcyjnych, a także coraz częściej w muzeach, czy galeriach. Istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia takiej animacji znakiem wodnym z np. logo firmy, uniemożliwiając jej wykorzystanie przez nieuprawnione podmioty.

Czas potrzebny na wykonanie pojedynczej prezentacji 3D nie jest specjalnie długi. Jednak w przypadku wielu produktów, które oferuje dany producent, dystrybutor lub sprzedawca ten czas w sposób zrozumiały może ulec wydłużeniu. Gotowe zdjęcia muszą zostać jeszcze poddane procesowi retuszu i obróbki graficznej, aby nadać im jeszcze bardziej elegancki wygląd i dokładnie odwzorować przedmiot. Złożone finalnie zdjęcia 360 i prezentacje wyeksportowane do odpowiedniego formatu flash lub gif mogą być w następnej kolejności wykorzystane na stronach internetowych i w katalogach produktów.